Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Vadyba>Personalo vadyba>Vadovavimo stiliai bei jų įtaka sprendimų priėmimui

Vadovavimo stiliai bei jų įtaka sprendimų priėmimui

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Įvadas. Vadovavimo teorijų analizė. Vadovavimo stilių klasifikacija. Tradicinių ir naujųjų valdymo stilių klasifikacija. Vadovavimo stiliai. Autokratinis vadovavimo stilius. Demokratinis vadovavimo stilius. Liberalus vadovavimo stilius. Vadovavimo stilių suderinamumas bei jų įtaka sprendimų priėmimui. Vadovavimo stilių suderinamumas ir optimalaus vadovavimo stiliaus pasirinkimas. Valdymo metodai. Valdymo metodų esmė. Administraciniai juridiniai valdymo metodai. Ekonominiai valdymo metodai. Socialiniai psichologiniai valdymo metodai. Išvados.

Ištrauka

Vadovauti žmonėms –mokslas ir menas. Vadovai, vieni iš organizacijos darbuotojų, turi didžiausią atsakomybę už organizacijos sėkmingą veiklą. Darbdaviai, suprasdami, kad šiais laikais aukštos kvalifikacijos personalas – pagrindinė sąlyga, išliekant konkurencinėje kovoje, stengiasi tinkamai vadovauti ir užtikrinti kuo didesnį savo darbuotojų pasitenkinimą darbu.
Referato tikslas – nustatyti vadovų vadovavimo stiliaus įtaką organizacijos veiklai.
Referate siekiama išanalizuoti šiuos uždavinius:
vadovavimas - kas tai?
vadovavimo stiliai;
vadovo elgesį lemiantys veiksniai;
kaip galima pagerinti organizacijos veiklą, ugdant vadovavimo stilius.

Vadovų elgseną, tipus bei vadovavimo stilių aprašo vadovavimo teorijos. Pastarąsias galima sugrupuoti į keturias stambias grupes. Tai personologinės vadovavimo teorijos, kurioms priklauso Bruožų teorija bei vadovavimo poreikio teorija, elgesio teorijos - Kontingencijos modelis, Situacinis vadovavimas bei Paramos teorija, kognityvinės teorijos – tai sprendimų priėmimo modelis ir Kelio-tikslo teorija bei socialinės įtakos teorijos, kurioms priklauso Vertikalių diadų modelis, Charizmatinis vadovavimas, Transakcinis ir transformacinis vadovavimas.
Viena seniausių vadovavimo teorijų – bruožų teorija. Ji priklauso personologinių teorijų tipui, nagrinėja vadovo bruožų rinkinį, kaip vieną iš pagrindinių faktorių, lemiančių sėkmingą vadovavimą. Teigiama, kad tam tikros savybės, tokios kaip asmenybės žavesys, inteligencija, įžvalgumas, intelektas, entuziazmas, drąsa bei kitos sąlygoja vadovo poziciją visuomenėje ir organizacijoje. Bruožų teoretikai atvejų metodu dažnai analizuoja lyderių gyvenimą, kad galima būtų nustatyti, kokios savybės leido jiems tapti lyderiais. Tačiau tokių savybių rinkinys nėra užprogramuoto asmenybės tapimo vadovu garantas. Teorijos šalininkams pavyko nustatyti tam tikrus bruožus, kurie yra "privalomi" sėkmingiems vadovams.
Personologinės vadovavimo teorijos visiškai neatsižvelgia į vadovo darbo stilių, aplinkybes, su kuriomis jis susiduria bei aplinką, kurioje konkretus vadovas veikia. Vadovu elgseną bei vadovavimo stilių nagrinėja elgesio teorijos. Jose nagrinėjama vadovų elgsena bei darbo stilius, pabrėžiant, kad būtent šie faktoriai, o ne asmenybės bruožai, lemia vadovavimo efektyvumą.
Ohajo valstijos universitete buvo pradėti elgsenos tyrimai. Šių tyrimų tikslas - rasti nepriklausomų lyderių elgesio bruožus. Pradėjus nuo daugiau nei tūkstančio bruožų, tyrėjams sąrašą teko susiaurinti iki dviejų kategorijų, apimančių didžiąją dalį viršininkų elgesio savybių, kurias įvardino pavaldiniai. Mokslininkai šias dvi savybių kategorijas pavadino atidumu ir polinkiu struktūrizuoti.
Polinkis struktūrizuoti – tai vadovo polinkis struktūrizuoti ir apibrėžti savo bei pavaldinių vaidmenį, siekiant užsibrėžto tikslo. Tai elgesys, kuriuo stengiamasi susisteminti tikslus, darbą ir darbo santykius. Vadovas, turintis didelį polinkį struktūrizuoti, gali būti apibūdinamas štai tokiais terminais: "paskirsto grupės narius pagal konkrečias užduotis", "tikisi, kad darbuotojai laikysis tam tikrų darbo standartų" ir "pabrėžia užduočių įvykdymo laiku svarbą".
Atidumas – tai žmogaus polinkis tarpusavio pasitikėjimą grįsti pagal darbo santykius, pagarbos pavaldinių idėjoms bei dėmesio jų jausmams matu. Šio tipo lyderis rūpinasi savo pasekėjų pasitenkinimu, komfortu, gerove ir statusu. Labai atidų vadovą galima apibūdinti kaip draugišką, visus pavaldinius laikantį sau lygiais, visada leidžiantį į jį kreiptis bei padedantį pavaldiniams spręsti asmenines problemas.
F.E.Fiedler kontinencijos (atsitiktinumo) modelis teigia, kad sėkmingas vadovavimas priklauso ne tik nuo vadovo bruožų ar elgsenos, bet taip pat ir nuo aplinkybių, kuriose jis veikia. Šio modelio pagrindimui atlikti tyrimai parodė, kad vadovai, teikiantys pirmenybę struktūrai, veikia efektyviau, kai reikia didesnės ar mažesnės kontrolės. O vadovai, kurie pirmenybę teikia santykiams, veikia efektyviau, kai situacija palanki vadovauti. Teigiama, jog, jei vadovo darbo stilius ir aplinka nedera tarpusavyje, geriausia yra pakeisti aplinką, nes asmeninį stilių pakeisti yra sudėtinga. Pavyzdžiui, vadovas, kurio vadovavimo stilius atitinka aukštą struktūrizavimo lygmenį, gali reikalauti, kad darbuotojai, prieš darydami svarbesnius sprendimus, gautų jo sutikimą, taip pakeisdamas aplinką. Šis modelio taikymas organizacijose yra kiek "egoistiškas" – organizaciją bei jos struktūrą bandoma priderinti prie vadovo asmenybės. Tai organizacijoje gali įtakoti darbuotojų nepasitenkinimą darbu .
Kalbant apie vadovo darbo stilių, pradedant autokratiniu ir baigiant nesikišimo stiliumi, galima charakterizuoti darbuotojų įtraukimo į sprendimų priėmimo procesą lygmenį. Tačiau vien tik mažesnis ar didesnis įsitraukimas į organizacijoje daromus sprendimus negali užtikrinti darbuotojų pasitenkinimo atliekamu darbu.
Atlikta nemažai tyrimų, siekiant išsiaiškinti, koks vadovavimo stilius ir kokiomis aplinkybėmis yra efektyviausias. Apibendrinus tyrimų rezultatus, buvo suformuluoti du postulatai, apibūdinantys vadovavimo sąsają su darbuotojų motyvacija:
Jei pavaldiniai suvoks vadovo elgesį kaip tiesioginį pasitenkinimo šaltinį, tai toks vadovo elgesys bus priimtinas.
Vadovo elgesys bus motyvuojantis (padidės pavaldinių pastangos) tiek, kiek:
- savo efektyvią veiklą pavaldiniai suvoks kaip priemonę svarbiems poreikiams patenkinti (vadovas bus efektyvus, jei bus atlyginta už pasiektus tikslus);
- jis papildys pavaldinių aplinką juos instruktuodamas, palaikydamas, suteikdamas pagalbą, kuri būtina, kad būtų efektyviai atliktas darbas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-12-08
DalykasPersonalo vadybos kursinis darbas
KategorijaVadyba >  Personalo vadyba
TipasKursiniai darbai
Apimtis19 puslapių 
Literatūros šaltiniai8
Dydis34.62 KB
Autoriuskris1311
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2008 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasGiedrė Svirskienė
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vadovavimo stiliai bei ju itaka sprendimu priemimui [speros.lt].DOC
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 19 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Giedrė Svirskienė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą