Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Vadyba>Personalo vadyba>Moterų diskriminavimas Lietuvos darbo rinkoje

Moterų diskriminavimas Lietuvos darbo rinkoje

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041424344454647484950515253
Aprašymas

Teoriniai diskriminacijos darbo rinkoje aspektai. Diskriminacija ir jos rūšys. Diskriminavimo teorija. Moters padėties visuomenėje raida. Moterų padėtis apmokamo darbo rinkoje. Moterys Europos Sąjungos šalių darbo rinkoje ir lygių galimybių įgyvendinimas. Moterų padėtis apmokamo darbo rinkoje Lietuvoje. Moters padėtis Lietuvos visuomenėje. Užimtumas, darbo užmokestis, darbų segregacija. Moterų bedarbystė. Moterų aktyvumas versle. Lyties reikšmė darbo skelbimuose. Moteriškos ir vyriškos profesijos darbo skelbimuose. Tyrimo išvados. Išvados. Pasiūlymai. Santrauka.

Ištrauka

Diskriminavimo sąvoka kilusi iš lotynų kalbos discriminatio, kas reiškia "skyrimas", "atskyrimas". Diskriminavimas reiškia skirtingą asmenų vertinimą, elgesį su jais. Diskriminavimo terminas gali reikšti kaip skriaudimą, taip ir privilegijavimą, tačiau dažniausiai jis naudojamas neigiama prasme, kaip atskirų asmenų ar jų grupių nuvertinantis atskyrimas arba skriaudimas asmeninėmis charakteristikomis, kaip lytis, amžius, tautybė, seksualinė orientacija ir panašiai.
Moterų diskriminavimo klausimas žinomas buvo jau nuo seniausių laikų. Seniau joms užtekdavo (o dažniausiai neturėdavo kito pasirinkimo) būti tik namų šeimininkėm, laikui bėgant moteriškoji lytis po truputį pradėjo skverbtis į taip vadinamąjį "vyrišką" pasaulį. Ir galima pastebėti, kad joms labai gerai sekėsi, vien todėl, kad kokia yra šiandieninė daugelyje šalių moterų padėtis visuomenėje – seniau moterys net pasvajoti apie tai negalėjo. Dabar pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją, 29 straipsnį: "Žmogaus teisių negalima varžyti ir teikti jam privilegijų dėl jo lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu". Taigi dabar visis lygūs.
Nors įstatymiškai draudžiama bet kokia diskriminacija, tačiau neretai dar vis pasitaiko atvejų, kai moterys jaučiasi diskriminuojamos. Ir ypatingai, norint įsidarbinti. Tik rašant šį darbą sužinojau, kad darbdavys, pokalbio metu, neturi teisės klausti apie mano šeimyninę padėtį – nes tai yra mano privatumas. Juos turi dominti mano išsilavinimas, sugebėjimai, reikalingi toms pareigoms, kažkokios charakterio savybės. Asmeniškai man, kaip moteriai, turinčiai vaikų, pokalbių metu (ieškant darbo) nebuvo nei vieno darbdavio, kuris nepaklaustų apie mano šeimyninę padėtį, vaikų skaičių, netgi kur vyras dirba juos domina. Nemanau, kad darbdavius domina lygiai taip pat ir vaikinų šeimynė padėtis. Taip, kad Lietuvoje moterų padėtis dar nevisai atitinka Europos sąjungos nuostatų, bei pačios Lietuvos Respublikos įstatymų.
Tyrimo objektas – moterys Lietuvoje ir apskritai Europos Sąjungoje.
Tyrimo uždaviniai:
1) apibrėžti diskriminacijos sąvoką ir jos rūšis;
2) aptarti diskriminavimo teorijas;
3) apžvelgti moterų padėties visuomenėje raidą;
4) apibūdinti moterų padėtį Europos Sąjungoje;
5) įvertinti moterų padėtį Lietuvos darbo rinkoje;
6) įvertinti lyčių diskriminavimą darbo skelbimuose.

Darbo metodai: mokslinės literatūros analizė, sintezė, lyginamoji medžiagos apie moterų diskriminavimą analizė, darbo skelbimų tyrimas.
Pirmoje teorinėje dalyje yra nagrinėjama diskriminacija, jos sąvoka, rūšys, teorijos. Apžvelgiama moterų padėtis visuomenėje nuo Aristotelio laikų iki dabar.
Antroje dalyje nagrinėjama moterų padėtis Europos Sąjungoje ir Lietuvoje. Aptariama lygių galimybių įgyvendinimas ES šalių darbo rinkoje. Pateikiami moterų bedarbystės, užimtumo, darbo užmokesčio, moterų vadovių skaičiaus duomenys.
Praktinies dalies tikslas – įvertinti lyčių diskriminavimo pokyčius. Nagrinėjant 2005 metų sausio, vasario ir kovo mėnesių šeštadieninių numerių darbo skelbimus ir lyginant su 1996 metų "Lietuvos ryto" pirmo pusmečio darbo skelbimais.


Diskriminacija darbo rinkoje – tai atskirų asmenų ar jų grupių išskyrimas, remiantis išoriniais požymiais, lemiantis blogesnę šių asmenų padėtį darbo rinkoje (mažesnį atlyginimą, mažesnes įdarbinimo bwi karjeros galimybes, žemesnio hierarchinio lygmens darbą ir pan.). (Lechner, A. (1998), p. 22. – cit. pagal.: Matiušaitytė, R. Daktaro disertacija, Kaunas, 2001, p. 37)
Galima išskirti tokias diskriminacijos rūšys:
• Lyčių;
Yra parengta nemažai tam skirtų teisinių dokumentų bei įsteigtos institucijos, padedančios įgyvendinti lyčių lygybės principą ir lygias galimybes darbo rinkoje, tačiau šis tikslas yra dar nepasiektas. Moterų įsidarbinimo galimybes sąlygoja dar gana tvirtai įsišaknijęs stereotipinis požiūris į moters ir vyro socialinį vaidmenį, nors daugumos pasaulio valstybių teisės aktai numato vienodas teises ir lygias galimybes tiek moterims, tiek vyrams dalyvauti darbo rinkoje. Tačiau vyrams lengviau gauti darbo, nes manoma, kad už šeimos išlaikymą pirmiausia yra atsakingi jie. Pagal susiformavusius stereotipus vyrams priskiriamas ne tik šeimos maitintojo įvaizdis: darbdaviai juos laiko kompetentingesniais, labiau jaučiančiais atsakomybę, racionaliau priimančiais sprendimus.
• Amžiaus;
Senėjimo klausimas nepaprastai svarbus visiems. Nemažą ir svarbią visuomenės dalį sudaro vyresnio amžiaus žmonės. Daugelis jų jau nebeturi galimybių taip lengvai, kaip jaunimas, prisitaikyti prie rinkos ekonomikos teikiamų galimybių, jų turėta profesinė kvalifikacija prarado aktualumą. Todėl vyresnio amžiaus žmonės atsiduria nelengvoje ekonominėje ir dvasinėje situacijoje, daugelis pasijunta socialiai atskirti ir nereikalingi. Jiems darbo galimybės gali arba galėjo būti apribotos mokant mažesnį atlyginimą arba neleidžiant kilti karjeros laiptais. Dažnai vietoje vyresnių darbuotojų norima priimti jaunesnius arba jie negali rasti darbo, nes ieškoma jaunesnių. Visi šie faktai rodo diskriminaciją dėl amžiaus. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-10-06
DalykasPersonalo vadybos diplominis darbas
KategorijaVadyba >  Personalo vadyba
TipasDiplominiai darbai
Apimtis50 puslapių 
Literatūros šaltiniai28 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis226.66 KB
AutoriusVilma
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasKauno humanitarinis fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Moteru diskriminavimas Lietuvos darbo rinkoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą